Hayvan Çiftliği Kitap Eleştirisi

Hayvan Çiftliği Kitap Eleştirisi
Hayvan Çiftliği Kitap Eleştirisi

      1903’  te Hindistan’ın Bengal eyaletinin Montihari kentinde doğan ve 1922-1927 yılları arasında Hindistan imparatorluk polisliğini yaptıktan sonra yönetimin iç yüzünü görüp istifa eden ve bir çok eleştirisel eser ortaya koyan George Orwell’ ın, ölümünden altı yıl önce yani 1944’ te kaleme aldığı Hayvan Çiftliği isimli eseri bu yönetimi göstermek ve bir nevi  eleştirmek için yazdığı kitaplarından biridir. Hayvan çiftliği kitabının konusu aslında belli bir kesimin devlet yönetimine isyan edip yeni bir düzen oluştuğundaki devam eden ve isyanın sonucunda gelişen olayları anlatıyor. Fakat bu sefer yazar George Orwell yönetimi tam olarak insandan ziyade insanı çağrıştırarak hayvanlar üzerinden böyle bir toplumu bize yansıtıyor.                                                                                                                    

         Kitap 1443-1444 yıllarının İngilteresindeki Bay Jones’ un çiftliğinde geçmektedir. Burada ana karakter olan hayvanlar kendilerine yapılan zulümden isyan ederler ve çiftliğin başına geçerler. Zeki olan domuzlar yönetime el koyar ve eşitliği savunur. Napoleon, çiftliği beraber yönettiği Snowball’ u uzaklaştırır ve yönetime tek kişi olarak el koyar. Yönetimi ele geçirmesiyle  birlikte çiftlikteki hayat eskisinden güzel ve keyifli olmasına karşın zaman geçtikçe şartlar zorlaşır ve belirledikleri eşitlik ilkesi bozulur. Domuzlar diğer hayvanlardan farklı olarak insanlara özgü biçimde tavır ve yaşam biçimi sergileyerek,  hayvanlara zulüm ederler. Bunların farkında olan hayvanlar Domuzların insanlardan farksız olduklarını bilseler de bu hayatlarını eski hayatlarına tercih eder ve sessizce yaşamaya devam ederler.  Yazar bu romanında, daha önceden değindiğimiz gibi yönetime karşı gelen bir toplumu ve daha sonra yaşadıkları olayları anlatıyor.  Aynı zamanda olayları anlatım biçiminde, yönetimde rol oynayan veya etkilenen kişileri de bir takım karakterler ile sembolize ediyor. Örneğin; koyunlar sloganları ile yönetime karşı gelip eşitlik  isteyen bir grup vatandaşı, tavuklar yumurtalarını vermeyi reddederek isyan eden halkı, domuzlar hayvanları (halkı) düşünmeyip kendi rahatlarını düşünen bencil devleti, Napoleon, çiftliğinin başına geçip zulüm edip her istediğini yapan bir diktatörü, Boxer, çalışıp emek verip sonra işi bitince bir kanara atılan memur veya işçileri, Snowball ise halk için elinden geleni yapıp bir çok fikre sahip iyi konuşmacı olan zeki insanları temsil ediyor. George Orwell bu eserinde; ilahi bakış açısıyla, öyküleyici ve betimleyici bir anlatım içeren diyalog ve sahneleme teknikleri kullanarak, yönetimin toplum üzerindeki etkisinin gelişimini ve sonucunu eleştiri olarak ele almıştır. George Orwell’ in yönetimi eleştiri tadında, öyküleyici bir anlatımla hayvanlar üzerinden insanlığı çağrıştıracak biçimde yazması dünya edebiyatına yeni bir ses getirmiş ve iki tane ödüle layık görülmüştür. Bunlar;

  • Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü (2011)
  • Retro Hugo En İyi Kısa Roman Ödülü (1996)

Ödülleridir.

 

     Son olarak, kitaptan aldığım mesaj, ileti veya ana fikir ise aklımızı kullanmaz isek köleden farkımız kalmaz.   İrlanda’ lı  ünlü yazar Bernand Shaw’ ın da dediği gibi ‘’ Akıllı insan aklını kullanır; daha akıllı insan ise başkalarının aklını da kullanır. ‘’ sözüyle Hayvan çiftliği kitabının yazılış amacını belirginleştirmemiz mümkündür.